День праведників народів світу

24.05.2021

14 травня Україна вперше на державному рівні вшанувала пам'ять людей, які, ризикуючи життям, рятували євреїв в роки Другої світової війни. Відповідну постанову про відзначення цієї дати ухвалила на початку року Верховна Рада. У світі рятівників євреїв заведено називати «Праведниками народів світу» - Ізраїль на державному рівні присуджує їм це почесне звання. Україна - серед першої п'ятірки світових держав, де найбільше врятували євреїв від рук нацистів.

За найсвіжішими даними, від 1 січня 2020 року 2659 громадян України відзначені званням «Праведника народів світу». Проте ці цифри, як стверджують дослідники з Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», не зображають реальну картину порятунку євреїв, жертв Голокосту.

Насправді рятівників євреїв (це більш широке поняття) незрівнянно більше, ніж Праведників народів світу. І велика кількість подвигів залишається невідомою для громадськості.

Годину вшанування «Праведники народів світу» було проведено працівниками бібліотеки коледжу разом з викладачем історії Антоніною Фоміченко. Студенти з цікавістю слухали розповіді та переглянули документальні фільми. Нікого не залишила байдужим історія порятунку Ніколасом Вінтоном 669 єврейських дітей. Ніхто б ніколи й не дізнався про його подвиг, якби дружина Ніколаса розбираючи його речі, не знайшла записну книжку з прізвищами врятованих дітей та адресами прийомних батьків. Широку популярність здобув у 1988 році, коли в передачі «That's Life!» на BBC була показана зустріч Вінтона з низкою врятованих ним людей, які іменували себе «дітьми Ніки». Під час зйомок передачі він вперше зустрів їх знову, але не знав, що вони сидять поруч з ним.У 2002 році королева Єлизавета II посвятила його в лицарі. Вінтон помер у віці 106 років ранком 1 липня 2015 року.

Фотоальбом